MENU
Головна » 2018 » Травень » 11 » Відлуння історії: лист із Тячева 1936 року відомого художника-педагога Золтана Баконія
21:16
Відлуння історії: лист із Тячева 1936 року відомого художника-педагога Золтана Баконія

На одному з колекційних форумів ми натрапили на листівку 20-річного відомого закарпатського художника-педагога Золтана Баконія, написаний у Тячеві і відправлений другу на Берегівщину у вересні 1936 року. Юнака направили до Тячева на роботу, і він ділиться з товаришем першими враженнями.Ось текст поштівки 80-річної давності:

«Дорогий Приятелю! Картку одержав. Щире спасибі тобі за неї. Три тижні вже пішли, і я на новім місті вже зовсім привик. За рідний дім майже і забув. Хіба часом у сні присниться він мені. Нове місце мені подобається. Школа від моєї квартири на декілька кроків. Болота нема, як то бувало в Новоселиці. А якби й було, то обійду його хідником. Є тут окр. учит. бібліотека і так в свобідній хвилині буду мати чим заниматися. Таксамо є і звукове кіно. Аж захочеться мені, то піду подивитись до него (Вже раз й був). Церков таксамо близенько, напроти школи. От бачиш, з митарства, в якім мучився я рік, попав в самий рай (якщо не помиляюся).

Радіостанція з Невицького голосила, що ти 20-21 був дома. Як там всьо виглядає? Чув я, що є там 3 учит. сили. Може десь колись, так несподівано приїду до старого краю. Може в місяці листопаді, аж грошики прийдуть». 

І на звороті після P.S. підпис: «Щиро здоровить Тебе ton cher ami Золтан» і адреса: Тячово, вул.Кошута, 514.

Як випливає зі змісту листа, його автором є Заслужений вчитель України, лауреат премії К.Ушинського Золтан Баконій (1916-1989) родом з с.Невицьке на Ужгородщині.  У 1936 році він працював учителем малювання у Тячеві, до того, у 1935-1936 рр., – у с.Новоселиця, з грудня 1936 по серпень 1938 року – у с. Урмезієво (Руське Поле) на Тячівщині та Шандрово на Хустщині. Золтан мав хист до малювання, та художником не став через поганий зір. Натомість у 1946 році створив дитячу студію образотворчого мистецтва в Ужгороді, якою керував 40 років. За цей час через неї пройшли понад 8 тисяч вихованців. Золтан Степанович організовував літні й зимові табори юних художників для учнів своєї та інших студій. Також писав підручники, статті. З 1968 року студія стала базою розвитку дитячого образотворчого мистецтва усієї області. Близько 150 учнів Золтана Степановича стали відомими живописцями, скульпторами, архітекторами, педагогами – художниками. Помер Золтан Баконій 14 січня 1989 року. Його іменем названо провулок в м.Ужгороді. А студія, заснована Учителем, працює як підрозділ “ПАДІЮНу”.

Переглядів: 56 | Додав: russkepole | Рейтинг: 0.0/0